Kausiketju 2025-2026 - Supittoman ajan avausosa

Kun katsoo 10 viimeisen pelin kuntopuntaria niin kiitettävästi on Ilves ottanut esimerkiksi Ässiä kiinni, 13 pistettä enemmän kuin porilaiset. Tahti on ollut nyt erinomainen, mutta katsotaan kuinka kauan hyvä flow jatkuu. 30 matsia jäljellä ja peli parantunut koko ajan.
 
katso liitettä 16473
Haastajaryhmän kärjessä, takaa on hyvä tulla.
Nyt ku tätä kattoo, ni paljo haukutulla IFK,lla ole ku 6 pistettä vähemmän, vaikkakin ovat pelanneet 3 peliä enemmän. Kertoo lopulta tasasuudestaki. Tänään tarvittas se 2 pistettä vähintään, mieluusti toki 3 ni kinkkuki sulais paljo mukavemmin. Siinä olis nelikko kohta kynsissä. Katseet saaliissa!
 
Nyt ku tätä kattoo, ni paljo haukutulla IFK,lla ole ku 6 pistettä vähemmän, vaikkakin ovat pelanneet 3 peliä enemmän. Kertoo lopulta tasasuudestaki. Tänään tarvittas se 2 pistettä vähintään, mieluusti toki 3 ni kinkkuki sulais paljo mukavemmin. Siinä olis nelikko kohta kynsissä. Katseet saaliissa!

No juu, mutta HIFK ollut myös kovassa nosteessa ja onhan tuo 6 pistettä ja 3 peliä vähemmän aika pitkä takamatka. Jos sen laskee Ilveksen nykyisellä pistekeskiarvolla, niin eroa on n. 11 pistettä.
 
No juu, mutta HIFK ollut myös kovassa nosteessa ja onhan tuo 6 pistettä ja 3 peliä vähemmän aika pitkä takamatka. Jos sen laskee Ilveksen nykyisellä pistekeskiarvolla, niin eroa on n. 11 pistettä.
Joo, on tosiaan Ilvekseen takamatkaa reilusti, mutta ei noika asetelmat sysipaskat ole, jos vaan jatkossaki pisteitä saavat hyvin. Tammi-Helmikuus saavat vissiin kovempaaki seppää sairaslomalta kentälle, ni voi olla keväällä kovaki joukkue.
 
Joo, on tosiaan Ilvekseen takamatkaa reilusti, mutta ei noika asetelmat sysipaskat ole, jos vaan jatkossaki pisteitä saavat hyvin. Tammi-Helmikuus saavat vissiin kovempaaki seppää sairaslomalta kentälle, ni voi olla keväällä kovaki joukkue.

Tosiaan nykysijoitus ei ole edes ihan huono sille kokoonpanolle, jolla ovat pelanneet. HIFK:tahan ei tällä kaudella arvioitu ennakkoon kovimpien joukkoon, eikä kokoonpano kyllä omaankaan silmään vakuuttanut yhtään. Kun sitten vielä loukkaantumissuma on ollut ihan älytön ja niittänyt terävintä kärkeä, ei kolmastoista sija tällä hetkellä ole aivan katastrofi.
 
Puolenvälin Amurin Krouvi kun sattui osumaan kohdalle niin nähdäkseni ensimmäistä kertaa tällä kaudella Ilveksen epävirallisen 5v5 pelin maaliero on plussan puolella. Epävirallisessa versiossa siis esim. juuri yv:n ja av:n jälkeen syntyneet maalit olen laskenut erikoistilannemaaleiksi ja luonnollisesti tuollaiset Borgin HPK:ta vastaan tehdyt sr-maalit olen myös laskenut ihan 5v5 maaliksi. Tuollaiset yli- ja alivoimien jälkeen menneet maalit on nähdäkseni menneet tasan 1-1 (kierros 8 KalPa ja 14 TPS)

a.png


Kokonaismaalierotuskaan ei enää ole pakkasella. Edellisen kerran näin pitkään miinuksella tuossa oltiinkin kaudella 17-18, jolloin plussalla ei uskoakseni käyty kertaakaan kauden aikana. Erikoistilanteet on vielä kahden verran miinuksella. Voittolaukauskisat yhdellä kappaleella plussalla.

aa.png
 
Viimeksi muokattu:
Ai vittu että maistuu. Samalla viikolla saamme kuulla vastoin odotuksia positiivisen yllätyksen, että Borg tehnyt jatkot ja tekee myöhemmin samalla viikolla vielä hatullisen.

Mä alan uskoon, että tässä jahdataan oikeasti sitä top4 paikkaa. Nyt jo voi sanoa, että se on täysin saavutettavissa. Kuinka nopeasti se muuttuikaan todella epätodennäköisestä mahdollisuudesta varovaisesti sanottuna hyvinkin realistiseen mahdollisuuteen.

Pelaaminen on mallillaan nyt. Tänään tuli silti muistutus taas kuinka helposti se voi kääntyä väärään suuntaankin. Takki ei vaan saa aueta yhtään.

Tästä on kyllä hyvä jatkaa!
 
Viimeksi muokattu:
Usko oli kyllä koetuksella lokakuun lopun kahden täysin surkeasti pelatun pelin jälkeen, mutta nyt on eri ääni kellossa. Peli ei vieläkään ole lähellekään valmista ja useampi osa-alue vaatii työstöä, mutta jos joukkue niin haluaa, alkukauden vaikeuksien voittamisesta voi ammentaa paljon uskoa omaan tekemiseen. Aina ei voi voittaa, mutta kun kaikki laitetaan kentälle, enempää ei voi vaatia.



Tämän biisin säestämänä voittoletkussa joululomalle. Hämeenlinnaan paikan päälle kannustamaan!

Haastan kaikki tulemaan mukaan paikan päälle kotiotteluihin joulun jälkeen. Ilves pelaa tällä hetkellä helvetin hyvää lätkää.
 
Seuraavat kolme peliä näyttäisi muodostavan melkoisen asennetestin joukkueelle. Lähdetäänkö viime kausina tutuksi tulleeseen tapaan pelailemaan voittoputken jälkeen takki auki selkeitä altavastaajia vastaan vai hoidetaanko homma ammattimaisesti. Noista kolmesta pelistä 9p ja sijoitus neljän sakissa on jo vähintäänkin ulottuvilla.
 
Ihan hyvä meno päällä, vaikka joukkue onkin ihan väärin koottu. Ai niin, se onkin varmaan taas vaan pudotuspeleihin.
 
Todella hienosti on Ilves parantanut ja yllättäen negasiipikin on varmaan ollut hetken lomalla. Suurin syy hyviin otteisiin löytyy loukkaantumisten ja maalivahtipelin takaa. Eilen meinasi taas olla tuollainen alkukauden kaltainen peli, kun Espoo teki kaksi maalia lähes olemattomilla paikoilla. Onneksi luonnetta on tällä hetkellä urakalla!

Seuraavat kymmenen peliä on vielä otteluohjelman mukaan pääsääntöisesti ”helpompia” vastustajia vastaan. Niistä kun kerätään yli kaksi pistettä per peli niin ollaan viimeiselle kolmannekselle lähtiessä jo hyvin lähellä sijaa neljä.
 
Menikös se nyt niin että CHL:een menee Liigasta mestari ja kaksi runkkarissa parhaiten sijoittunutta? Eli tällä logiikalla runkosarjan sijoilta 3. ja 4. olis mahdollista päästä ens vuoden Spengler cupiin? Näkyvyyttä Euroopassa, ryhmäytymistä ja CHL:aa parempi mahdollisuus voittaa rahaa ilman älytöntä lisärasitusta. Kyllä mulle kelpais!
 
Karri Kivi maikkarilla:

"– Hän luottaa siihen omaan tyyliinsä, jolla hän on kolme vuotta tehnyt hyvää tulosta. Kauden alussa siellä oli niin paljon ulkomaalaispelaajia, jotka pelasivat kaikki vähän omaa peliään. Kaikista Niemelän kommenteista kuulsi se, ettei hän ollut tyytyväinen siihen. Se alkukausi oli yksinkertaisesti erittäin hidasta avaamista, mikä aiheutti menetyksiä. Sitten kun omissa tuli menetyksiä, maalivahdit eivät pelastaneet. Siitä tuli se kierre, Kivi perkaa."

Karrin on ollut pakko saada ulkomaalaisten määrä vielä tähänkin analyysiinsä. Unohtaa, että suurin osa niistä ulkomaalaisista pelasi täällä jo viime kaudella, joten yksittäisenä selittäjänä tuo on todella ohut teoria. Edellisellä kaudella niitä oli ihan yhtä paljon, mutta kausi alkoi seitsemällä suoralla voitolla. Huvittava mantra.

Ilves vaan oli ihan paska syyskauden. Henkinen kantti oli heikko, maalivahdit ei saaneet mitään kiinni, oli paljon loukkaantumisia, erikoistilanteet sakkasi. Yritä siinä sitten ottaa voittoja. Oli ulkomaalaisia tai ei.
 
Lokakuun lopussa laskeskeltiin täällä, että TOP4-sijoitus vaatisi loppukauden pelaamista n. 2:n pisteen keskiarvolla. Silloin se tuntui äärimmäisen epätodennäköiseltä, mutta siitä marraskuun alusta alkaen on sitten pelattu 12 ottelua pistekeskiarvolla 2,42.
 
Menikös se nyt niin että CHL:een menee Liigasta mestari ja kaksi runkkarissa parhaiten sijoittunutta? Eli tällä logiikalla runkosarjan sijoilta 3. ja 4. olis mahdollista päästä ens vuoden Spengler cupiin? Näkyvyyttä Euroopassa, ryhmäytymistä ja CHL:aa parempi mahdollisuus voittaa rahaa ilman älytöntä lisärasitusta. Kyllä mulle kelpais!
Sama täällä. Toinen juttu sitten, tarvitsisiko joukkue tällaista veteraani-ikäistä lasinilkkaa, jolla paikalta lämmi lähtee lujaa.
 
Takaisin
Ylös