Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Pudotuspeleissä vielä omaa peliä muokataan vastustajan mukaan. Runkosarjassa tätä ei tehdä. Ihan puhtaasti, koska ei ole järkeä viikon aikana muokata peliä kolmen eri vastustajan mukaan. Silloin vasta peli menisikin sekaisin.En silti usko että nämä runkosarjamatsit vaikuttaisivat erityisesti silloin jos kohdattaisiin heidät playoffseissa. Silloin lähdettäisiin kuitenkin samalta viivalta ja Langhamer maalissa sekä fokus ainoastaan Ässissä. Tiukka sarjasta voisi silti tulla kun tuntuu olevan kohtalaisen yhtenäinen ja sitoutunut porukka tuo patalauma. 4 vastakkaista ottelua tietenkin kertoo jotain, mutta ei kaikkea. Kyllä Ilves sen sarjan hoitaisi silti.
Tikka on ilmeisesti saamassa pelikieltoa, joten viime pelin huilanneista Suomesta, Haapalasta ja Virtasesta sekä pelin kesken jättäneestä Nymanista toivottavasti ainakin pari pystyisi pelaamaan ettei tarvitse taas laarin pohjilta kaapia Korhosta kehiin.
Kyllä se mahdollisuuksien rajoissa olisi 115 pisteellä. Lukko päätyisi nykyisellä ppo arvolla 116 pisteeseen, niin ei tuo vaatisi kummoistakaan notkahdusta vaikkapa heidän 10 viimeisen ottelun tasolle 1.7ppo. Keskinäiset pelit varmasti aika ratkaisevassa asemassa myös. (Lukko 1x, Tappara 2x)2,0 pistekeskiarvo loppukaudella olis loistava juttu, mutta sillä ei voita runkosarjaa. Ei tietysti tarvitsekaan, mutta kun siinä taistossa nyt roikutaan mukana, niin kyllä sitä aina haaveilee enemmästä. Hieno kausi menossa.
Tottaki EHT valinnat vaikeuttaa runkosarjan voitto taistelua, mutta ei me kyllä TOP3 ulkopuolelle pullahdeta. Se on aivan varma.Pahimmassa tapauksessa Lukko rallattelee helposti runkosarjavoittoon ja sekä Ilves, että Tappara tippuvat vielä Top 3 sijoituksilta tämmösten jonninjuotavien läpsyttelyjen takia. Pahin skenaario on tietty se, että jätkät loukkaantuvat ja näin murenee myös mestaruusmahdollisuus.
Kuka hölmöläinen on suunnitellut nämä turnaukset pelattavaksi keskellä kiihkeintä loppurunkosarjaa?
Joutas saada kenkää ja välittömästi.
Niinnoh... Kake nollas viimeksi. Tosin tuskin toista samanlaista pelaa.