Toutain
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 13 920
Tähän en kyllä usko lainkaan, että tavalliselle ilves-fanille olisi juurikaan väliä kuka siellä sitä lötöä pussiin laittaa. Ne jotka paljon seuraavat, ja joille tuolla on merkitystä, ovat hallilla jokatapauksessa.
Ylipäätään Suomessa yleisömäärät ovat korreloineet hyvinkin vahvasti menestyksen kanssa käsi kädessä. Tänä vuonna useat joukkueet tuskailevat yleisömäärien kanssa. Ei se Tapparakaan ole sen paremmin vetänyt.
Yv:n suhteen samaa mieltä.
Taitaa Ässillä kulkea yleisörintamalla ihan hyvin ja edellisten kausien yleisömäärät ovat edustaneet ihan historiallista huippua ja tämäkin kausi alkanut sillä saralla samaan tapaan.
Porissa syntyneitä pelaajia Ässissä on kiekkoillut tällä kaudella 0kpl. Omia kasvatteja ilmeisesti yksi. Viime kaudella oli kai yksi enemmän.
Pori on vielä Pori, pieni kaupunki ja porilaisuudella vahva identiteetti.
En osaa sanoa kuinka tämä omien poikien vaikutus yleisömääriin näkyy tilastoissa yleisemmin, mutta oma logiikka sanoo, että Liigassa todella vähän, jos juuri ollenkaan.