Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Pääasia että jos iksa ei tuu, nii ei mene myöskään mihinkään toiseen liiga jengiin. Sitä ei saa tapahtua.Hyvältä kyllä hyökkäys vaikuttaa. Nythän se näyttäisi, että Ikonen ei tulisi. Sanoisin, että Jasekin jatkoa vailla valmis.
Pakistosta olisi hauska kuulla huhuaja.
Toisessa ketjussa muutamat muut ja huudelleet, mutta pakko yhtyä kuoroon. Eli Armalis kannattaa kiinnittää jatkosopimukseen saman tien. Varmaan ihan kohtuuhinnalla kiinnitettävissä, kun nyt sen tekee ja luulisi pelaajallakin olevan halua jatkaa.
No Rinteen varmaan kannattaisi ensin jotain näyttöjä (tehojen muodossa) antaa U20-sarjassa ennenkuin voi ajatella muuta. Vain rajattu määrähän pelaajia on mahdollista CHL:ssä edes peluuttaa. Toivottavasti nyt sen verran realisteja siellä leirissä, ettei moisesta nokkiin oteta.Mites porukka näkee ensi kaudella Laitisen, Kuukasjärven, Tukion ja Liljebergin aseman? Kuivila toki myös.
Kun kyseessä ei ole mitään normijannuja, vaan kovia lupauksia kaikki. Voidaan varmaan laittaa samalle viivalle Tapparan Piiparisen ja Suvannon kanssa? Pelaavat nyt jo kovalla tasolla u20 sarjassa, niin kuinka kauan se sarja heitä kehittää eteenpäin? Mutta ei toki ilmaiseksi mitään pidä liigasta myöskään saada. Vaikea tilanne omasta mielestä. Minne pojat sijoitetaan tulevalla kaudella.
Sitten kun siellä olisi vielä esim Rasmus Rinne. Huhun varmuudesta ei tietoa, korviin kantautu, että Rinteen agentti ei kovin tyytyväinen ollut Tilluun kun ei Rasmus saanut yhtäkään CHL höntsyä vyölleen, kun varaus luvassa ensi kesänä.
Mene ja tiedä, mutta itseä hieman pelottaa, että me vielä hukataan näitä omia jätkiä muualle.
Joo no nyt ei ollut kyse TTM tai Niskasesta. Nyt puhutaan ihan eri tason lupauksista joista olisi mahdollisuus myös kaivaa ne kasvattajakorvaukset, millä voidaan meille hommata se oma Blichfeld…@Ipanmies98 Tapparahan kokosi täksi kaudeksi tuollaisen 12 aikuishyökkääjän rosterin, jonka jälkeen rotaatiossa olivat ensimmäisinä Nykänen ja Järventie. Sieltä ne huippulupaukset vaan oman tiensä raivaavat. Ei TTM:n tai Niskasen pitänyt olla ne ensimmäiset nuoret kokoonpanossa ennen kauden alkua.
Puolustuksessa Tapparalla oli saman verran aikuisia nuorten edessä, kuin ipalla.
En oikein osta tällaista siloteltua tietä nuorelle. Kaikkia ei millään voida miellyttää ja pitää. Pelipaikka pitää napata joltain pois. Jos nuorella ei riitä ja hän haluaa helpomman tien muualla, ei se ole Ilveksen vika.
Koskeeko sama sääntö CHL:ssä myös alaikäisiä? Joo toivotaan, että eivät ota itseensä. Jos ottavat, samalla lähtee myös maajoukkuepuolustaja Oliver RinneNo Rinteen varmaan kannattaisi ensin jotain näyttöjä (tehojen muodossa) antaa U20-sarjassa ennenkuin voi ajatella muuta. Vain rajattu määrähän pelaajia on mahdollista CHL:ssä edes peluuttaa. Toivottavasti nyt sen verran realisteja siellä leirissä, ettei moisesta nokkiin oteta.
Täytyy sanoa etten kyllä tätä tiedä. Olen ollut siinä käsityksessä että koskisi. Korjatkaa joku paremmin perillä oleva.Koskeeko sama sääntö CHL:ssä myös alaikäisiä? Joo toivotaan, että eivät ota itseensä. Jos ottavat, samalla lähtee myös maajoukkuepuolustaja Oliver Rinne
- Riippuu päästäänkö CHL:ään.Mites porukka näkee ensi kaudella Laitisen, Kuukasjärven, Tukion ja Liljebergin aseman? Kuivila toki myös.
Ei kai jokainen ottelu ollut hallitsevaa Euroopan mestaria vastaan? Kai siinä nyt yhden pelin olisi voinut antaa näyttää. Tai sitten joku muu edellä mainittu.Jo on aikoihin eletty jos 17-vuotias 26.7+3=10 A-junnuissa nakutellut kaveri ottaisi nokkiinsa siitä, että miksei hän pääse pelaamaan kilpailullista ottelua tyyliin hallitsevaa aikuisten Euroopan mestaria vastaan, kun muutama A-junnuissa paremmin tehoillutkin pääsi. Kyllä Ilves nuokin pelit tietysti voittaa haluaa ja jos lepoa halutaan aikuispelaajille niin tietysti ensisijalla on parhaat junioripelaaja.
A-junnujen pistepörssiä kun katsoo niin siellä on hyökkääjistä Rinteen edellä Harkimo, Melanen, Pelkonen, Kuitunen ja Poikela jotka eivät myöskään päässeet "vähän höntsäämään" Euroopan huippujoukkueita vastaan. Rinnettä vuoden nuorempi Liljeberg on tehnyt A-junnuissa tuplatehot ja pääsi yhden CHL-ottelun pelaamaan. Mikä olisi peruste sille, että Rinne olisi sinne valittu Liljebergin sijaan?
Ja mitä Tapparaan tulee niin Suvanto ja Piiparinen tosiaan itse ohitelleet pelaajia nokkimisjärjestyksessä. Ei niille mitään paikkoja oltu varattu Tapparan rosteriin ennen kautta. Sittenhän sieltä on esim. V. Ahosta lainattu Jukureille välillä. Ja varmasti oli alkusuunnitelmissa Suvannon edellä.
Ei kai jokainen ottelu ollut hallitsevaa Euroopan mestaria vastaan? Kai siinä nyt yhden pelin olisi voinut antaa näyttää. Tai sitten joku muu edellä mainittu.
Kyllä huomaa että käytetään enemmän aikaa foorumilla kuin pelejä seuratessa.- Kuivilalle en nää mitään käyttöä. Todella pieni maalivahdiksi nykypäivänä. En ole toki peliäkään nähnyt. Huomannut että täällä foorumilla sukulaiset ja kaverit kyselee Liigaan peliaikaa joka viikko.
Jos vasta jotenkin pärjää U20-tasolla, niin uskaltaako edes niitä Euroopan kärkijoukkueita vastaan laittaa jäälle? Siis ihan turvallisuudenkin takia, kun pelin ja fysiikan osalta U20-tasolleki on vasta totuttelu käynnissä.Ei kai jokainen ottelu ollut hallitsevaa Euroopan mestaria vastaan? Kai siinä nyt yhden pelin olisi voinut antaa näyttää. Tai sitten joku muu edellä mainittu.
Niin raivasi Suvanto ja Piiparinen kyllä. Siksi sanoinkin, että ei ilmaiseksi pidä mitään antaa, mutta olisiko Laitisella tai Kuukasjärvellä mahdollisuus raivata.
On toki ammattiurheilua. Itse vaan ajattelen sen kautta, että saataisiin tosiaan niitä varauksia tästä porukasta ja sitä kautta korvauksia. Ei tohon porukkaa yksi Rinne jonon jatkoksi olisi vienyt kelkkaa suuntaan taikka toiseen. Mutta rahalle keksit varmaan itsekkin käyttöä? Saadaan muuta, kuin Jaakko Lantta.Siis johan siellä annettiin näyttää Kuukasjärven, Liljebergin, Tukion, Laitisen, Teuho-Markkolan, Mottardin, Heikkisen, Hietasen ja Niskasen. Nämä kaikki ovat tilastojen perusteella juuri tällä hetkellä valovuoden Rinteen edellä tasossa. Ei sinne koko A-junnujoukkuetta ole tarkoitus laittaa vähän näyttöjä antamaan. Ja tosiaan eiköhän nyt ainakin Harkimo ihan vähintään ollut edellä ajatuksissa, jos olisi vielä tarvinnut näytönantajia.
Rinteestä voi kasvaa vaikka kaikkia näitä parempi pelaaja, mutta vielä hän ei sitä ole ja "CHL-höntsyt" eivät ole myöskään mitään armopaloja. Tämä on ammattiurheilua.
Nyt en saanut yhtään kiinni. Tarkoitin siis sitä, että eihän TTM ja Niskanenkaan olleet suunnitelmissa ensimmäisiä korvaajia, ja niin ne vain sinne itsensä pelasivat. Miksei näillä kovemmilla talenteilla olisi ihan samaa saumaa?Joo no nyt ei ollut kyse TTM tai Niskasesta. Nyt puhutaan ihan eri tason lupauksista joista olisi mahdollisuus myös kaivaa ne kasvattajakorvaukset, millä voidaan meille hommata se oma Blichfeld…