Kotimaan valmentajamarkkinat

:)
 

Liitteet

  • Screenshot_2025-12-01-16-15-48-75_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    Screenshot_2025-12-01-16-15-48-75_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
    111,7 KB · kertaa luettu: 140
Ato Pohjan analyysit valmentajasirkuksesta:

Pohja uskoo, että uuden päävalmentajan valitsemisessa Klubissa on tehty pitkä ja harras pohdinta. Mediatietojen mukaan ehdokkaita haettiin myös ulkomailta.

– Lopulta vapaana olevia valmentajia ei ehkä niin paljon ollut ainakaan niistä, joita HJK itse olisi halunnut, Pohja pohtii.

Pohjan mukaan nyt tehty valinta on hyvin perusteltavissa. Rantanen tulee HJK:hon rakentamaan pelillistä identiteettiä, joka on tuntunut olevan jo pitkään hukassa.

– He tarvitsivat valmentajan, joka on todistanut pystyvänsä johtamaan pelillistä prosessia ja muodostamaan joukkueelle vahvan identiteetin, mitä Rantanen Ilveksessä on erinomaisesti tehnyt.

HJK:sta ei suostuttu maanantaina antamaan haastatteluja aiheesta. Seura pitää asiasta keskiviikkona mediatilaisuuden.

 
Ato Pohjan analyysit valmentajasirkuksesta:



Itse epäilen että Joonas Rantaseen on päädytty hädissään kun ruotsalainen vaihtoehto on sanonut ei. Tuntuu että Klubin johto on paljon kallellaan juuri Ruotsiin. Klubi on toisaalta ollut sokea Joonas Rantasen suhteen jo pitkään. Nyt alkoi näytöt riittää. Saa nähdä saako Joonaskaan hommaa raiteilleen. Ongelmat taitaa olla ylempänä. Jos Joonas Rantanen osoittautuu flopiksi, on HJK pahassa paikassa.
 
No tämä on kyllä aika yllättävää:

FF Jaro on päättänyt olla uusimatta Niklas Vidjeskogin sopimusta, joka päättyy kauden 2025 jälkeen. Vidjeskog on tehnyt seuralle erinomaista työtä ja ollut mukana monissa hienoissa saavutuksissa. Päätös perustuu siihen, että seura ja Niklas näkevät toiminnan tulevan kehityksen eri tavoin.


Vrt. esim. Kymppipaikka hetki sitten:

"Veikkausliigan vuoden valmentaja tullaan jälleen kerran valitsemaan mestarijoukkueesta tai vähintään mitalistista. Tai jos euromenestystä painotetaan, voi myös joku muu tulla kyseeseen, jos sarja ei mene loppumetreillä nappiin. Jos kuitenkin mitataan resursseja ja lähtökohtia, Veikkausliigan vuoden valmentaja löytyy Pietarsaaresta. Hän on Niklas Vidjeskog, FF Jaro."


Ruotsiin menee myös Vidjeskog:

 
Ossi Virta, 37, siirtyy Palloliittoon Veikkausliigasta, missä hän valmensi KTP:ta kaudella 2025. UEFA Pro -lisenssin omaavalla Virralla on 20 vuoden valmennuskokemus, mistä ensimmäisen vuosikymmenen hän on keskittynyt nuorten pelaajien kehittämiseen muun muassa valmennuspäällikön ja talenttivalmentajan rooleissa Käpylän Pallossa, SJK:ssa ja KTP:ssa.

Viime vuosina hän on toiminut Veikkausliigassa päävalmentajana ja apuvalmentajana KTP:ssa ja HJK:ssa sekä apuvalmentajana FC Hakassa.

 
Suomen Palloliitto ja Mika Lehkosuo ovat allekirjoittaneet jatkosopimuksen, jonka myötä Lehkosuo jatkaa U21-maajoukkueen johdossa vähintään vuoden 2028 loppuun saakka. Sopimukseen sisältyy optio mahdollisesta EM-lopputurnauksesta 2029.

Lehkosuo on ollut keskeinen tekijä suomalaisten nuorten pelaajien kehityksessä ja ikäluokan maajoukkueen kilpailukyvyn nostamisessa. Hänen johdollaan Suomen U21-maajoukkue eteni toista kertaa historiassa EM-lopputurnaukseen 2025.

 
Pääasia, että jatkaa Pöllöliiton palkkalistoilla ja hyvää työtään U21-majun kanssa. Ja äkkiäkö tuosta pestistä sitten korotetaan tasoa ylemmäs, jos/kun kriisi-Friisi ei onnistu isoja Huuhkajia viemään millään mittarilla eteenpäin.
 
Takaisin
Ylös